14 - 15 v SM-kisat Hämeenlinna 20.8.2016

P15 kuula
8. Sami Uurinmäki     SoinSi    12.96

 

 

SM-kisat 19 v Lappeenranta 5.-7.8.2016

N19 200 m
9. Eveliina Ojala  SoinSi   26,00

N19 400 m
7. Eveliina Ojala  SoinSi   58,15   PB

 

Pohjoismaiden mestaruuskisat Tanska Odense 1.7.2016

M80 5000 m ratakävely
1. Tapio Ollikainen  Suomi   38.07,59


19- ja 17-v. aluemestaruuskilpailut Kruunupyy 29.-30.7.2016

N19 800 m
3. (pm 1.) Ruut Honkola        SoinSi        2.35,66        


N19 400 m
3. (pm 1.) Ruut Honkola        SoinSi        64,53        SB


EM-kisat Amsterdam 11.6.2016

N moukari
13. Merja Korpela Suomi   67,78




Kalevan kisat Oulu 23.-24.7.2016

N moukari
2. Merja Korpela  SoinSi   66,72


N keihäs
9. Jelena Jaakkola   SoinSi   47,55

E-P:n Sisuhuipentuma Kuortane 16.7.2016

P15 kuula
2. Sami Uurinmäki    SoinSi    12.42

 

 

Miesten 10-ottelu yllätyslajeilla kisattiin Soinin urheilukentällä pe 15.7.

Kilpailu onnistui hyvin, vaikka sade "yllätti" kesken ottelun.

Tulokset:

1. Pekka Kemppainen 35 p
2. Juha Kantola 50 p
3. Rami Puro 58 p
4. Arttu Nukarinen 58 p
5. Tommi Rannila 60 p
6. Eemeli Nukarinen 61 p
7. Hannes Leppänen 63 p
8. Sami Uurinmäki 70 p
8. Matias Leppänen 70 p
10. Juha Vehkamäki 80 p
11. Kimi Ojala 93 p
12. Sami Jussila 95 p
13. Jukka Saarinen 114 p

Lajien ykköset:

Vauhditon korkeushyppy: Hannes Leppänen
Vauhditon pituushyppy: Eemeli Nukarinen
Turbokeihäs: Sami Uurinmäki
Kuula: Sami Uurinmäki
40 m juoksu (etukäteen arvioitu aika): Kimi Ojala
Tietokilpailu: Juha Kantola
Ratakierroksen kävely: Pekka Kemppainen
Tikanheitto: Rami Puro
Vauhditon 3-loikka: Pekka Kemppainen
Krusifiksi: Tommi Rannila


Aluemestaruuskilpailut Alajärvi 12.-13.7.2016

N 800 m
10. (pm 3.)  Ruut Honkola        SoinSi        2.33,73                SB        


N 400 m
1. (pm 1.) Eveliina Ojala        SoinSi        59,73                                
5. (pm 3.) Ruut Honkola                SoinSi        64,84                


N Keihäs
2. (pm 1.)  Jenna Jaakkola        SoinSi        43,10    

 

 

 

SOININ SISUN YLEISURHEILUJAOSTON JÄRJESTÄMÄT

KATUJUOKSUKISAT 26.4.2016 

Matka 1 km

Tulokset:

T 4

1.      Rita Puronhaara     7,23

T 8

1.      Joanna Ojala           6,13

2.      Sara Puronhaara    6,14

T 10

1.      Jennika Ojala          4,50

P 10

1.      Paavo Puronhaara  4,40

P 11

1.      Tepa Puronhaara    4,52

T 12

1.      Nella Korpela          4,49

T 13

1.      Ira Puronhaara       4,50

T 16

1.      Suvi Puronhaara     4,12

Naiset

1.      Kaisa Rantamäki     7,23

Miehet

Markku Puronhaara 7,23

 

 

 

 

Sisuikäisten buy clomid pm-hallit Kuortane 20.3.2016

P15 kuula
2. Sami Uurinmäki propecia online SoinSi 11,80


Pohjanmaan priligy online hallikisat Kuortane 24.1.2016

P15 Kuula
1. Sami buy propecia Uurinmäki   SoinSi    12,25         PB

 


Keihäänheiton talvimestaruuskilpailut, Tampere buy clomid 23.1.2016

Naisten keihäs:
2. Jelena Jaakkola buy levitra online   SoinSi   47,80
3. Jenna Jaakkola    SoinSi   milf porn 42,85

 

 

 

P3 2-ottelu (20m/ Pallonheitto)    

 

1.     Artturi Mäki                           (7.5s/ 5.50m)

2.     Henri Panula                          (7.6s/ 6.20m)

3.     Atte Vähäsoini                       (6.30s/ 5.30m)

4.     Oskari Leppälä                       (9.6s/ 5.32m)

5.     Aksu Vähäsoini                      (8.4s/ 2.15m)

6.     Aukusti Leppälä                     (9.5s/ 3.65m)

7.     Eeti Jaatinen                         (10.9s/ 1.90m)

8.     Iisak Hirsimäki                      (11.1s/ 1.98m)

9.     Jami Keskitalo                       (12.7s/ 1.30m)

 

T4 2-ottelu (20m/ Pallonheitto

 

1.     Anna Välisaari                      (5.8s/ 8.38m)

2.     Säde Lindgren                      (5.6s/ 3.49m)

3.     Ronja Valkealahti                  (6.7s/ 4.49m)

4.     Helga Hankilanoja                 (6.7s/ 3.16m)

5.     Ella Vähäsoini                       (6.8s/ 4.24m)

6.     Iida Koivisto                         (6.9s/ 5.18m)

7.     Iina Leppänen                      (6.9s/ 3.78m)

8.     Elina Virtala                          (6.7s/-) 

 

P4 2-ottelu ( 20m/ Pallonheitto)

 

1.     Noel Korpela                          (6.5s/ 7.20m)

2.     Aaro Lassila                           (7.1s/ 7.62m)

3.     Erkki Saarimaa                      (6.7s/ 5.74m)

4.     Tuukka Ojala                         (6.8s/ 5.58m)

5.     Nooa Kaivosoja                      (13.1s/ 7.14m)

 

T5 2-ottelu (40m/ Pallonheitto)

 

1.     Lilli Leppälä                           (10.5s/ 6.45m)

2.     Mette-Maaria Hietakangas      (11.4s/ 5.36m)

3.     Josefiina Saarinen                  (11.6s/ 5.96m)

4.     Moona Pokela                        (11.3s/ 4.67m)

5.     Anniina Löytömäki                 (12.3s/ 5.02m)

6.     Amanda Alatalo                     (12.0s/ 4.07m)

7.     Janette Keskitalo                   (12.5s/ 4.25m)

8.     Meri Yli-Sikkilä                       (-/ -)

 

P5 2-ottelu (40m/ Pallonheitto)

 

1.     Titus Liikala                           (8.9s/ 11.73m)

2.     Sampo Sammalisto                (9.7s/ 12.16m)

3.     Tito Korkeakangas                 (10.0s/ 13.19m)

4.     Peeti Peura                            (9.6s/ 10.20m)

5.     Heikki Laitila                          (10.0s/ 11.34m)

6.     Niklas Mäki                            (13.3s/ 11.88m)

7.     Ali Vähäsoini                          (10.3s/ 7.23m)

8.     Joona Mäntyaho                     (11.1s/ 6.28m)

9.     Samu Ruuhilehto                   (14.6s/ 5.95m)

 

T6 3-ottelu (40m/ Pallonheitto/ Pituus)

 

1.     Tinja Saariniemi                    (8.80s/ 8.93m/ 2.23m)

2.     Oona Suni                            (9.8s/ 8.69m/ 2.02m)

3.     Laura Valkealahti                   (9.9s/ 12.07m/ 1.80m)

4.     Jatta Ojala                            (9.4s/ 6.33m/ 1.90m)

5.     Iita  Välisaari                         (9.4s/ 7.75m/ 1.49m)

6.     Sara Korpela                          (10.3s/ 8.70m/ 1.83m)

7.     Neelia Oikari                          (10.4s/ 10.11m/ 1.56m)

8.     Ella Alatalo                             (9.9s/ 7.12m/ 1.74m)

9.     Josefiina Virkamäki                 (9.9s/ 6.95m/ 1.40m)

10. Justiina Saarinen                    (10.9s/ 4.78m/ 1.20m)

 

P6 3-ottelu (40m/ Pallonheitto/ Pituus)

 

1.     Anton Lindgren                     (7.9s/ 14.25m/2.86m)

2.     Jusu Salo                             (9.0s/ 17.80m/ 2.38m)

3.     Joona Leppänen                    (9.5s/ 12.58m/ 1.76m)

4.     Pyry Laasasenaho                 (10.9s/ 6.23m/ 1.72m)

 

T7 3-ottelu (60m/ Pallonheitto/ Pituus)

 

1.     Pihla Peura                           (12.4s/ 8.14m/ 1.93m)

2.     Senni Mäkipelto                    (12.4s/ 7.96m/ 2.03m)

3.     Neea Valkeinen                     (12.2s/ 7.72m/ 1.83m)

4.     Emmiina Alatalo                    (13.5s/ 9.68m/ 1.52m)

5.     Lilja Viirumäki                       (13.7s/ 8.60m/ 1.48m)

 

P7 3-ottelu (60m/ Pallonheitto/ Pituus)

 

1.     Chantte Katajamäki               (12.5s/ 17.21m/ 2.31m)

2.     Urho Saarimaa                      (12.1s/ 14.27m/ 2.49m)

3.     Johan Ojala                           (13.5s/ 15.89m/ 1.97m)

4.     Jone Vähäsoini                       (13.1s/ 13.03m/ 1.82m)

5.     Tristan Korkeakangas             (13.5s/ 15.74m/ 1.94m)

6.     Kalle Aaltonen                       (13.3s/ 11.30m/ 1.93m)

7.     Eetu Koivisto                         (13.6s/ 11.40m/ 2.08m)

8.     Sasu Huvila                           (13.3s/ 11.58m/ 1.64m)

 

T8 3-ottelu (60m/ Pallonheitto/ Pituus)

 

1.     Meea Oikari                           (10.8s/ 13.11m/ 2.81m)

2.     Joanna Ojala                          (11.5s/ 18.16m/ 2.54m)

3.     Minttu Heinonen                     (10.8s/ 11.97m/ 2.71m)

4.     Anna Källi                              (11.6s/ 16.19m/ 2.55m)

5.     Sofia Lindgren                        (11.8s/ 13.66m/ 2.38m)

6.     Sanni Huvila                           (13.9s/ 8,25m/ 1.94m)

 

P8 3-ottelu (60m/ Pallonheitto/ Pituus)

 

1.     Oskari Huvila                         (11.4s/ 22.47m/ 2.75m)

2.     Timi Saariniemi                      (12.0s/ 17.34m/ 2.65m)

 

Viiskuntakisat Soini 26.7.2016

 

T9 60m

1. Iida Sironen                       PylkYr              9.7

2. Viola Jokiaho                      ÄhtU               10.7

3. Joanna Ojala                      Sosi                 11.5

4. Sara Puronhaara                SoSi                 11.7

5. Sanni Huvila                      SoSi                 12.7

 

T9 Korkeus

1. Iida Sironen                      PylkYr             105

2. Viola Jokiaho                     ÄhtU               90

3. Sanni Huvila                      SoSi                90

4. Sara Puronhaara                SoSi                80

 

T9 Keihäs

1. Iida Sironen                       PylkYr             13.03

2. Viola Jokiaho                      ÄhtU               10.61

3. Joanna Ojala                      SoSi                 7.63   

4. Sara Puronhaara                 SoSi                 3.84

 

P9 60m

1. Aleksi Honkola                   KuKu              10.1

2. Helmeri Lonkainen             SeinäjSu         10.3

3. Aatu Silvonen                    SoSi                11.0

4. Sakari Sammalisto             LehtJy             11.1

5. Leevi Väliaho                     SoSi                11.5

6. Roope Mäkipelto                LehtJy              11.7

7. Sasu Huvila                       SoSi                14.1

8. Oskari Vuorenmaa              SoSi                14.4

 

P9 Korkeus

1. Aatu Silvonen                    SoSi                 75

2. Sasu Huvila                       SoSi                 70

 

P9 Keihäs

1. Roope Mäkipelto               LehtJy             27.77

2. Aleksi Honkola                   KuKu              15.82 

3. Sakari Sammalisto             LehtJy             11.38 

4. Aatu Silvonen                    SoSi                11.33

5. Oskari Vuorenmaa             SoSi                 9.24

6. Leevi Väliaho                     SoSi                 7.23

 

T11 60m

1. Milja-Maria Lahti                 AlajA               9.6

2. Sofia Mattila                       LapVi              9.8

3. Sini Sammalisto                 LehtJy             9.8

4. Iisa Silvonen                      SoSi                 9.9      

5. Sari Rantoja                       AlavU              10.0   

6. Emmi Väänänen                  ÄhtU               10.0   

7. Jennika Ojala                      Sosi                 10.1

           

T11 Pituus

1. Sari Rantoja                      AlavU              3.93

2. Milja-Maria Lahti                AlajA               3.83

3. Sini Sammalisto                 LehtJy             3.72

4. Jennika Ojala                     Sosi                 3.69

5. Emmi Väänänen                ÄhtU               3.55

6. Iida Sironen                      PylkYr             3.50

7. Sofia Mattila                      LapVi              3.40

8. Iisa Silvonen                     SoSi                 3.19

 

T11 1000m

1. Sofia Mattila                      LapVi              4.19,8

2. Jennika Ojala                     Sosi                 4.43,2

3. Iisa Silvonen                      SoSi                 4.43,5

5. Joanna Ojala                      SoSi                 4.55,6

 

P11 60m

1. Roni Muhonen                  KiVa                 9.1      

2. Chaska Katajamäki           SoSi                 9.8

3. Tepa Puronhaara              SoSi                 10.1

4. Juuso Väliaho                   SoSi                10.5   

5. Paavo Puronhaara             SoSi                11.0

6. Elias Mäkinen                   ÄhtU               11.4

 

P 11 Pituus

1. Roni Muhonen                   KiVa                4.45

2. Chaska Katajamäki            SoSi                 3.77

3. Tepa Puronhaara               SoSi                 3.70   

4. Juuso Väliaho                    SoSi                 3.53

5. Paavo Puronhaara              SoSi                 2.89

 

P11 1000m

1. Chaska Katajamäki           SoSi                 4.24,5

1. Tepa Puronhaara              SoSi                 4.24,5

3. Paavo Puronhaara            SoSi                 4.33,8

 

T13 60m

1. Senni Lehisalo                   SoSi                 10.0

2. Jenni Honkanen                SaarijPu            10.0

3. Nella Korpela                     SoSi                 10.3

4. Ira Puronhaara                 SoSi                   10.6

 

T13 3-loikka

1. Jenni Honkanen                SaarijPu            7.92

2. Nella Korpela                    SoSi                 7.11

3. Ira Puronhaara                 SoSi                  6.51

 

T13 Moukari

1. Jessika Mursula                 TöVe               31.66

2. Terhi Kangastie                 LaVe                27.89

3. Nella Korpela                     SoSi                 17.85

4. Jenni Honkanen                SaarijPu          15.43

5. Ira Puronhaara                 SoSi                 13.53

 

P13 60m

1. Eero Mäkinen                    ÄhtU               8.5

2. Mika Ketola                       AlahKi             8.6

 

P13 Korkeus

1. Eero Mäkinen                    ÄhtU               148

2. Roni Muhonen                   KiVa                136

3. Mika Ketola                       AlahKi             134

 

P13 Kuula

1. Mika Ketola                        AlahKi             10.36

2. Eero Mäkinen                     ÄhtU               9.60

3. Eetu Keskinen                    VäVi                8.47

4. Elias Mäkinen                     ÄhtU               6.96

 

T15 100m

1. Anniina Lonkainen            SeinäjSu           15.1

 

 

T15 Pituus

1. Anniina Lonkainen            SeinäjSu         3.76

 

T15 Kuula     

1. Jessika Mursula                 TöVe               10.15

 

T15 Moukari

1. Essi Levälä-Pohjala           TöVe               52.16

 

P15 Kuula     

1. Sami Uurinmäki                SoSi                 13.44

 

 

M17 Seiväs   

1. Joonatan Kemppainen        PihtipTui        320

2. Ville Tovonen                     ÄhtU             300

3. Ville Muhonen                   ÄhtU              260

 

M17 Kuula

1. Sami Uurinmäki                 SoSi                 11.65

2. Aaro Iso-Kungas                SeinäjSu         10.58

3. Teemu Hassinen                SeinäjSu         10.03

 

N19 Seiväs

1. Riika Konttinen                 MultJy             290    

1. Milla Pohjala                     MultJy             290

3. Emma Mäkelä                   MultJy             280

 

 

 

E-P:n Sisuhuipentuma Kuortane 16.7.2016

P15 kuula
2. Sami Uurinmäki    SoinSi    12.42

Miesten 10-ottelu yllätyslajeilla kisattiin Soinin urheilukentällä pe 15.7.

Kilpailu onnistui hyvin, vaikka sade "yllätti" kesken ottelun.

Tulokset:

1. Pekka Kemppainen 35 p
2. Juha Kantola 50 p
3. Rami Puro 58 p
4. Arttu Nukarinen 58 p
5. Tommi Rannila 60 p
6. Eemeli Nukarinen 61 p
7. Hannes Leppänen 63 p
8. Sami Uurinmäki 70 p
8. Matias Leppänen 70 p
10. Juha Vehkamäki 80 p
11. Kimi Ojala 93 p
12. Sami Jussila 95 p
13. Jukka Saarinen 114 p

Lajien ykköset:

Vauhditon korkeushyppy: Hannes Leppänen
Vauhditon pituushyppy: Eemeli Nukarinen
Turbokeihäs: Sami Uurinmäki
Kuula: Sami Uurinmäki
40 m juoksu (etukäteen arvioitu aika): Kimi Ojala
Tietokilpailu: Juha Kantola
Ratakierroksen kävely: Pekka Kemppainen
Tikanheitto: Rami Puro
Vauhditon 3-loikka: Pekka Kemppainen
Krusifiksi: Tommi Rannila


Aluemestaruuskilpailut Alajärvi 12.-13.7.2016

N 800 m
10. (pm 3.)  Ruut Honkola        SoinSi        2.33,73                SB        


N 400 m
1. (pm 1.) Eveliina Ojala        SoinSi        59,73                                
5. (pm 3.) Ruut Honkola                SoinSi        64,84                


N Keihäs
2. (pm 1.)  Jenna Jaakkola        SoinSi        43,10     

 

 

Soinin Sisun Hippokisojen 2. Osakilpailun tulokset 5.7.2016

T7 300m

1.     Senni Mäkipelto 1:19.0

2.     Emmiina Alatalo 1:21.0

3.     Ellinoora Järvelä 1:26.0

4.     Kerttu Hautamäki 1:28.0

5.     Laura Valkealahti 1:42.0

T7 Turbokeihäs

1.     Kerttu Hautamäki 4.73

2.     Ellinoora Järvelä 4.45

3.     Senni Mäkipelto 3.99

4.     Emmiina Alatalo 3.92

5.     Laura Valkealahti 3.41

T7 Pituus

1.     Ellinoora Järvelä 2.17

2.     Kerttu Hautamäki 2.04

3.     Senni Mäkipelto 1.86

4.     Emmiina Alatalo 1.67

5.     Laura Valkealahti 1.45

P7 300m

1.     Chantte Katajamäki 1:18.0

2.     Jone Vähäsoini 1:26.0

3.     Johan Ojala 1:27.0

4.     Kalle Aaltonen 1:37.0

5.     Joel Aho 1:44.0

6.     Samuel Aho 1:52.0

P7 Turbokeihäs

1.     Johan Ojala 6.54

2.     Chantte Katajamäki 5.77

3.     Kalle Aaltonen 5.10

4.     Joel Aho 4.20

5.     Samuel Aho 3.58

P7 Pituus

1.     Joel Aho 2.18

2.     Johan Ojala 1.97

3.     Jone Vähäsoini 1.90

4.     Kalle Aaltonen 1.81

5.     Chantte Katajamäki 1.73

T9 300m

1.     Joanna Ojala 1:13.0

2.     Sara Puronhaara 1:18.0

3.     Janette Vähäsoini 1:21.0

4.     Minerva Virkamäki 1:33.0

T9 Kiekko

1.     Joanna Ojala 6.45

2.     Janette Vähäsoini 6.15

3.     Minerva Virkamäki 6.02

T9 Korkeus

1.     Sara Puronhaara 80

2.     Joanna Ojala 75

3.     Janette Vähäsoini 70

4.     Minerva Virkamäki 70 (xo)

P9 300m

1.     Aatu Silvonen 1:05.0

2.     Oskari Huvila 1:06.0

3.     Veeti Hakola 1:11.26

4.     Otso Hakkarainen 1:11.27

5.     Valtteri Alatalo 1:17.0

6.     Santeri Aho 1:24.0

P9 Kiekko

1.     Aatu Silvonen 13.34

2.     Veeti Hakola 13.17

3.     Otso Hakkarainen 9.08

4.     Valtteri Alatalo 8.50

5.     Oskari Huvila 7.05

P9 Korkeus

1.     Veeti Hakola 90

2.     Otso Hakkarainen 85

3.     Santeri Aho 80 (o)

4.     Aatu Silvonen 80 (xo)

5.     Oskari Huvila 80 (xxo)

T11 300m

1.     Jennika Ojala 1:02.0

2.     Iisa Silvonen 1:04.0

3.     Emmi Mäkipelto 1:10.0

T11 Kiekko

1.     Jennika Ojala 13.45

2.     Emmi Mäkipelto 9.36

T11 Korkeus

1.     Jennika Ojala 100

2.     Emmi Mäkipelto 90

P11 300m

1.     Tepa Puronhaara 1:02.6

2.     Chaska Katajamäki 1:02.9

3.     Paavo Puronhaara 1:05.7

P11 Kiekko

            1.Tepa Puronhaara 19.15

            2. Chaska Katajamäki 16.40

            3. Paavo Puronhaara 9.27

P11 Korkeus

1.     Chaska Katajamäki 105

2.     Tepa Puronhaara 105 (xo)

3.     Paavo Puronhaara 95

T13 1000m

1.     Ira Puronhaara 4:52.9 

T13 Kiekko

1.     Ira Puronhaara 14.86

2.     Senni Lehisalo 13.07

3.     Nella Korpela 13.00

T13 Pituus

1.     Senni Lehisalo 3.67

2.     Nella Korpela 3.07

3.     Ira Puronhaara 2.46

4.     Anni Mäkipelto 2.15

P13 1000m

1.     Janrik Jaakkola 4:32.0

P13 Kiekko

            1. Janrik Jaakkola 16.18

P13 Pituus

            1.  Janrik Jaakkola 3.07

 

 

Soinin Sisun Hippokisojen 1. Osakilpailun tuolokset 14.6.2016

 

T 7 40 m

1.     Pihla Peura 8,36

2.     Nea Valkeinen 8,63

3.     Ellinoora Järvelä 8,78

4.     Emmiina Alatalo 8,80

5.     Senni Mäkipelto 9,25

6.     Kerttu Hautamäki 9,59

7.     Eerika Rantanen 9,66

8.     Jatta Ojala 9,95

9.     Laura Valkealahti 10,45

10. Justiina Saarinen 11,51

11. Olivia Vuorenmaa 11,84

T7 Pallonheitto

1.     Laura Valkealahti 8,61

2.     Neea Valkeinen 7,97

Kerttu Hautamäki 7,97

4.     Ellinoora Järvelä 7,57

5.     Senni Mäkipelto 7,00

6.     Pihla Peura 6,88

7.     Emmiina Alatalo 6,25

8.     Erica Rantanen 5,60

9.     Olivia Vuorenmaa 5,46

10. Justiina Saarinen 5,05

11. Jatta Ojala 4,00

P7 40m

1.     Chantte Katajamäki 8,53

2.     Johan Ojala 8,84

Urho Saarimaa 8,84

4.     Kalle Aaltonen 9,34

5.     Lenni Kuula 9,52

6.     Sasu Huvila 10,30

7.     Jaakko Vuorenmaa 11,55

P7 Pallonheitto

1.     Urho Saarimaa 17,05

2.     Chantte Katajamäki 16,70

3.     Johan Ojala 15,02

4.     Kalle Aaltonen 10,90

5.     Sasu Huvila 10,46

6.     Lenni Kuula 9,40        

 

T9 40 m                    

1.     Veera Niemenaho 7,70

2.     Joanna Ojala 7,87

3.     Venla Niemenaho 8,84

4.     Minerva Virkamäki 9,20

5.     Johanna Keskitalo 9,34

6.     Sanni Huvila 9,52

7.     Sera Rantanen 9,62

T9 Pituus

1.     Veera Niemenaho 3,03

2.     Joanna Ojala 2,58

3.     Johanna Keskitalo 2,06

4.     Minerva Virkamäki 2,02

5.     Venla Niemenaho 2,00

6.     Sera-Mirella Rantanen 1,93

Sanni Huvila 1,93

T9 keihäs      

1.     Veera Niemenaho 7,14

2.     Joanna Ojala 7,02

3.     Sera-Mirella Rantanen 6,39

4.     Johanna Keskitalo 5,83

5.     Sanni Huvila 5,81

6.     Venla Niemenaho 5,00

7.     Minerva Virkamäki 4,60

P9 40 m

1.     Aatu Silvonen 7,28

2.     Oskari Huvila 7,38

3.     Sakari Sammalisto 7,57

4.     Leevi Väliaho 8,09

5.     Oskari Vuorenmaa 8,11

6.     Nuutti Myllymäki 8,39

7.     Valtteri Alatalo 8,40

P 9 Pituus

1.     Oskari Huvila 2,96

2.     Aatu Silvonen 2,93

3.     Sakari Sammalisto 2,83

4.     Leevi Väliaho 2,68

5.     Oskari Vuorenmaa 2,66

6.     Valtteri Alatalo 2,54

7.     Nuutti Myllymäki 2,53

8.     Leevi Kuula 2,49

9.     Antti Vuorenmaa 2,47

P9 Keihäs

1.     Aatu Silvonen 14,41

2.     Sakari Sammalisto 12,77

3.     Oskari Vuorenmaa 11,58

4.     Leevi Väliaho 8,22

5.     Nuutti Myllymäki 7,79

6.     Oskari Huvila 7,14

7.     Valtteri Alatalo 6,87

8.     Antti Vuorenmaa 5,83

9.     Leevi Kuula 4,55

T11 60 m

1.     Jennika Ojala 9,79

2.     Sini Sammalisto 9,94

3.     Iisa Silvonen 9,97

4.     Emmi Mäkipelto 10.98 

T11 Pituus

1.     Jennika Ojala 3,52

2.     Sini Sammalisto 3,43

3.     Iisa Silvonen 3,18

4.     Emmi Mäkipelto 2,66

T11 Keihäs

1.     Sini Sammalisto 19,61

2.     Jennika Ojala 14,13

3.     Iisa Silvonen 8,76

4.     Emmi Mäkipelto 6,20 

P11 60m

1.     Chaska Katajamäki 9,85

2.     Juuso Väliaho 10,04 

P11 Pituus

1.     Chaska Katajamäki 3,45

2.     Juuso Väliaho 3,35

3.     Ville-Veikko Lammi 2,08

P11 Keihäs

1.     Chaska Katajamäki 19,00

2.     Juuso Väliaho 17,70

3.     Ville-Veikko Lammi 7,87

T13 60 m

            1. Oona Pölkki 9,41

T 13 Korkeus

                 1.     Oona Pölkki 95

T13 Kuula

1.     Oona Pölkki

P 13 60 m

                1.     Iivari Huvila 9,54

                2.     Janrik Jaakkola 10,27

P13 Korkeus

                1.     Iivari Huvila 120

                2.     Janrik Jaakkola 115

P13 Kuula

1.     Iivari Huvila 8,03

2.     Janrik Jaakkola 7,86

 

 

2016 tuloksia

Hippo cup 3. Osakilpailun tulokset

 

T7 40 m

1.     Pihla Peura                            8.7

2.     Kerttu Hautamäki                  8.8

3.     Senni Mäkipelto                     9.0

4.     Laura Valkealahti                   9.1

5.     Jatta Ojala                            9.2

6.     Erica Rantanen                      10.0

 

T7 Korkeus

1.     Pihla Peura                            83

2.     Senni Mäkipelto                     80

3.     Kerrtu Hautamäki                  75

4.     Erica Rantanen                      65

5.     Laura Valkealahti                   60

 

P7 40 m

1.     Chantte Katajamäki               8.8

2.     Kalle Aaltonen                       9.4

3.     Johan Ojala                           9.5

3.   Jone Vähäsoini                      9.5

 

5.     Joel Aho                                 9.8

6.     Samuel Aho                           11.4

 

P7 Korkeus

1.     Kalle Aaltonen                       75

2.     Samuel Aho                           70

3.     Chantte Katajamäki                65

4.     Jone Vähäsoini                       60

4.     Johan Ojala                            60

 

 

T9 150m

1.     Veera Niemenaho                  28.3

2.     Joanna Ojala                         28.8

3.     Janette Vähäsoini                  31.2

4.     Venla Niemenaho                  32.3

5.     Johanna Keskitalo                 33.5

6.     Sera Rantanen                      36.4

7.     Minerva Virkamäki                 33.9

 

 

T9 Pituus

1.     Joanna Ojala                          2.64

2.     Veera Niemenaho                   2.51

3.     Janette Vähäsoini                  2.26

4.     Minerva Virkamäki                 2.12

5.     Johanna Keskitalo                  2.09

6.     Venla Niemenaho                   1.98

7.     Sera Rantanen                       1.93

 

T9 Kuula

1.     Veera Niemenaho                 4.77

2.     Joanna Ojala                        3.77

3.     Sera-Mirella Rantanen          3.63

4.     Venla Niemenaho                 3.38

5.     Johanna Keskitalo                 2.89

6.     Minerva Virkamäki                2.84

7.     Janette Vähäsoini                 2.53

 

 

P9 150 m

1.     Aku Mäkinen                         25.6

2.     Otso Hakkarainen                  26.0

3.     Aatu Silvonen                        26.1

4.     Sakari Sammalisto                 26.4

5.     Veeti Hakola                          27.6

6.     Leevi Väliaho                         30.2

7.     Nuutti Myllymäki                    30.9

8.     Santeri Aho                            32.2

 

P9 Pituus

1.     Aku Mäkinen                          2.87

2.     Veeti Hakola                           2.86

3.     Aatu Silvonen                         2.75

4.     Otso Hakkarainen                   2.74

5.     Sakari Sammalisto                 2.61

6.     Leevi Väliaho                         2.36

7.     Santeri Aho                            2.34

8.     Nuutti Myllymäki                     2.22

 

P9 Kuula

1.     Aatu Silvonen                         5.85

2.     Veeti Hakola                           5.54

3.     Sakari Sammalisto                 5.25

4.     Otso Hakkarainen                   4.53

5.     Leevi Väliaho                         4.07

6.     Santeri Aho                            3.83

7.     Nuutti Myllymäki                     3.66

 

 

T11 60 m aidat

1.     Jennika Ojala                         12.6

2.     Sini Sammalisto                     13.2

3.     Iisa Silvonen                          14.3

4.     Emmi Mäkipelto                      15.4

 

T11 3-loikka

1.     Jennika Ojala                         7.22

2.     Sini Sammalisto                     6.99

3.     Iisa Silvonen                          6.51

4.     Emmi Mäkipelto                      5.19

 

T11 Kuula

1.     Jennika Ojala                         5.20

2.     Iisa Silvonen                          4.59

 

P 11 60 m aidat

1.     Tepa Puronhaara                  12.7

2.     Chaska Katajamäki               14.1

3.     Paavo Puronhaara                15.0

 

P11 3-loikka

1.     Chaska Katajamäki               6.60

2.     Paavo Puronhaara                5.45

 

P11 Kuula

1.     Tepa Puronhaara                  7.95

2.     Chaska Katajamäki               7.55

3.     Paavo Puronhaara                5.50

 

T13 Seiväs

1.     Nella Korpela                         160

 

T13 Keihäs

1.     Nella  Korpela                        15.62

2.     Senni Lehisalo                       12.88

3.     Sarita Jussila                          6.80

 

T13 Moukari

1.     Nella Korpela                         16.20

2.     Sarita Jussila                         10.25

 

           

 

 HIPPO – yleisurheilukisat 31.7.2016 tulokset: 

T3 2-ottelu ( 20m/ Pallonheitto)

 

1.     Hilma Piipponen                    (6.6s/ 2.35m)

2.     Tiiu Liikala                            (7.8s/ 3.72m)

3.     Sara Sammalisto                   (6.7s/ 2.28m)

4.     Roosa Valkeinen                    (8.2s/ 3.65m)

5.     Miitta-Mari Hietakangas         (7.7s/ 2.11m)

6.     Aava Laasasenaho                 (8.0s/ 2.16m)

7.     Heline Laitila                         (8.1s/ 2.15m)

8.     Helmi Saarimaa                     (9.3s/ 2.19m)

9.     Emilia Saariniemi                   (9.3s/ 2.29m)

10. Viola Väliaho                         (9.3s/ 1.34m)

11. Amanda Mäki                        (10.7s/ 1.42m)

12. Selma Kaivosoja                    (31.4s/-)

13. Miia Pokela                            (-/ 1.85m)

14. Mila Pokela                            (-/1.82m)