MERJA KORPELA OLYMPIALAISTEN KARSINNASSA

Korpelan heittosarja oli nousujohteinen. Avausheitolla hän kiskaisi tuloksen 62,70 ja toisella 65,76. Paras tulos 66,29 syntyi kolmannella ja viimeiseksi jääneellä karsintaheitolla.

Kärkipään heittäjätkin jäivät keskimäärin kolme-neljä metriä omista huippulukemistaan, joten Merja heitti perustasoonsa nähden normaalisuorituksen. Pekingin finaalipaikkaan suomalaiselta olisi vaadittu omaan ennätykseen (68,65) noin metrin parannus - aamulla heitettynä.

- Ei ihan mennyt suunnitelmien mukaan. Eka osui rinkiin, kaksi viimeistä tuntui ihan hyvältä mutta tulosta ei irronnut. Semmoinen terävyys puuttui tänään, kertoi pettynyt Korpela.

Karsinnan lopputuloksissa Korpelan sijoitus oli 30. Ykköseksi lekansa lennätti Cuban Yipsi Moreno, jonka kaari lensi 73,92 metriä. Kiinan Zhang Wenxiu heitti 73,36 ja Slovakia Martina Hrasnova 72,87.

 

JELENA JAAKKOLA VOITTOON JUNIOREIDEN POHJOISMAISESSA MAAOTTELUSSA

Jelena Jaakkola voitti keihäänheiton junioreiden Pohjoismaiden nelimaaottelussa Norjan Bergenissä. Jelenan voittotulos oli 53,52. Toiseksi sijoittunut Ruotsin Anna Wessman hävisi Jelenalla liki 2 metriä. Hänen tuloksensa oli 51,55.

 

SOINILAISILLA HIENO MENESTYS KALEVAN KISOISSA

Moukarinheiton Suomen ykkösnainen Merja Korpela otti odotetusti ylivoimaisen Suomen mestaruuden Kalevan kisoissa. Merjan tulos oli 67,43.

Vielä ikänsä puolesta 19-vuotiaiden sarjaan pääsevä Jelena Jaakkola otti ensimmäisen mitalinsa aikuisten sarjassa ollen Kalevan kisoissa pronssilla. Jelenan tulos naisten keihäässä 55,13.

Soinin Sisun urheilijoiden hienoa menestystä täydensi Samuli Järvelä, joka oli miesten seipäässä kuudes. Samulin tulos 495.

Näiden kolmen sisulaisen menestys toi 18 pistettä ja näin ollen Soinin Sisu valtasi ensimmäisen kerran historiallisen Vekan pytyn. Sisu kukisti Virkiän puolella pisteellä. Vekan pytty annetaan vuosittain EPU:n alueen eniten pisteitä Kalevan Kisoissa keränneelle seuralle.

 

JELENA JAAKKOLA KUUDES NUORTEN MM-KISOISSA

Ukrainalainen Vira Rebrik heitti keihästä junioreiden (19-v.) uuden maailmanennätyksen 63,01. Soinin Sisun Jelena Jaakkola saavutti hienon kuudennnen sijan kovatasoisessa kilpailussa.

 

Hopeamitalilla palkittiin kiinalainen Li Lingwei omalla ennätyksellään 59,25 ja pronssimitalilla serbialainen Tatjana Jelaca uudella maansa ennätyksellä 58,77.

Jelena Jaakkola avasi hyvin kiskaisten toisella kierroksella kelpo tuloksen 55,26, muttei kyennyt tulostaan tästä enää parantamaan ja sijoittui kuudenneksi.

– Kuudes sija MM-kilpailuissa on hyvä saavutus, mutta tulos olisi Jelenan nykykunnossa voinut olla parempikin. Mitaliin olisi silti vaadittu 100-prosenttinen suoritus, arvioi Suomen joukkueen keihäsvalmentaja Esa Utriainen.

 

JELENA JAAKKOLA JA MERJA KORPELA VOITOKKAITA KARNEVAALEILLA

Jelena Jaakkola valloitti Pihtiputaan olympiakatsastusvoiton kymmenen sentin erolla kokeneeseen Mikaela Ingbergiin, jonka yhdeksäs karnevaalivoitto jäi tällä kertaa haaveeksi.

Merja Korpela vei puolestaan karnevaalivoiton Kaustisilla. Korpela valloitti moukarin ykkössijan ennen kovaa Trinidad & Tobagon Candice Scottia. Korpela jäi 20 senttiä kauden kotimaisesta kärkituloksesta.

 

JELENA JAAKKOLA KISKAISI 52,93 JYVÄSKYLÄSSÄ

Tyttöjen keihään maailmantilaston nelonen SoSi:n Jelena Jaakkola piti kovimmat kotimaiset kilpakumppanit takanaan keskiviikkoiltana Jyväskylässä käydyissä nuorten Eliittikisoissa, kun keihäs kaarsi viimeisellä kierroksella lukemiin 52,93.

Kun kilpailu oli samalla N19-sarjan keihään MM-katsastus, otti soinilainen askeleen lähemmäksi kohti Puolassa pidettäviä nuorten MM-kisoja. Lopullinen valinta tapahtuu Pihtiputaan Keihäskarnevaaleilla.

 

 

KANSALLISET HEITTOKISAT SOINISSA 14.6.2008 , (katso kuvia kuvagalleriasta)

Tulokset:

N Moukari
1. Candice Scott Trinidad & Tobaco 70,21
2. Merja Korpela Soinin Sisu 67,60
3. Lena Solvin IF Nykarlebynejden 66,19 PB
4. Päivi Sipilä Oulun Pyrintö 56,35
5. Kirsi Koro Virtain Urheilijat 56,30
6. Johanna Salmela Kokkolan Veikot 51,23

N Keihäs
1. Jelena Jaakkola Soinin Sisu 56,92
2. Jenni Kangas NU-99 47,59
3. Jenna Jaakkola Soinin Sisu 40,17
4. Cecilia Katajamäki Soinin Sisu 37,86

 

JELENA JAAKKOLA HEITTI SUOMEN ENNÄTYKSEN

Sisun Jelena Jaakkola yllätti Keihään juhlaa-kisassa ja voitti kisan 19- ja 22-vuotiaiden Suomen ennätystuloksella 58,69 m. Oma ennätys parani liki kolme metriä. Toiseksi kisassa sijoittui Kirsi Ahonen (58,69) ja kolmanneksi Mikaela Ingberg (58,43).

 

PITKÄT RATAMATKAT PM-KISAT
Honkalanmäen kenttä Ilmajoki 4.9.2008

Tuloksia:

3000 m P13
1. Joona Kitinoja 1995 SeinU 10.28,54
2. Jarkko Haukilehto 1995 SoinSi 11.11,93
3. Jesse Isosaari 1995 NurmU 11.43,17

2000 m T11
1. Sofia Kasari 1997 SeinU 7.25,53
2. Julia Haukilehto 1997 SoinSi 7.47,14
3. Oona Jaatinen 1997 LapVi 7.55,31

 

VATTENFALL SEURACUPIN FINAALI / KILO-SARJA

Hyrylän Urheilukeskus 30.8.2008

TULOKSIA

P11 60 m
1. Roope Turigin KuortK 9,57
2. Juho Ahveniemi LappVe 9,73
3. Sami Torppa VetU 9,85
6. Santeri Halla-Aho SoinSi 9,98

P11 Pituus
1. Kevin Kreen KoskKa 4,63
2. Artur Hämäläinen KuortK 4,29
3. Joona Mäkelä VetU 3,96
12. Oliver Ploom SoinSi 3,26

 

P11 Kuula
1. Jussi Halonen KuortK 11,21
2. Valtteri Sillanpää VetU 8,75
3. Osman Akbaba KestKV 8,75
13. Joona Haukilehto SoinSi 6,16

P13 1000 m
1. Jarkko Haukilehto SoinSi 3.01,23
2. Valtteri Joki VetU 3.12,00
3. Aleksi Pahlanen KälvTa 3.13,11

P13 Korkeus
1. Hannes Laitinen KarsKi 149
2. Antti Mäkelä KuusPV 146
3. Chakke Katajamäki SoinSi 146

P15 100 m
1. Tomi Poikonen KarsKi 12,63
2. Sami Rauma VetU 12,82
3. Joni Pätsi PosPy 12,98
14. Elias Hiipakka SoinSi 14,82

P15 Kolmiloikka
1. Niko Nevala KoskKa 11,83 +0,8
2. Markku Pitkänen VarpVi 11,82 +0,4
3. Pontus Salonen KausPV 11,59 +0,7
10. Markus Alatalo SoinSi 8,81 +0,1

 

P15 Keihäs
1. Tuomas Pellikka KestKV 50,66
2. Aapo Lahtela PosP 49,01
3. Atte Kettunen PolvU 48,68
14. Saku Halla-Aho SoinSi 28,42

M17 800 m
1. Tero Järvinen KälvTa 2.08,12
2. Aleksi Patana VetU 2.13,63
3. Aleksi Lappalainen PolvU 2.14,17
10. Mikael Honkola SoinSi 2.28,71

M17 Kolmiloikka
1. Nico Rissanen VarpVi 12,89 -0,1
2. Janne Etelämäki KuortK 12,28 -0,7
3. Tuomas Puronaho KausPV 12,26 -0,8
11. Henry Viirymäki SoinSi 7,75 -0,5

 

M17 Kuula
1. Santtu Lehto KausPV 14,58
2. Henri Piipponen PolvU 12,89
3. Juuso Turigin KuorK 12,64
14. Jere Haukilehto SoinSi 7,68

 

Viesti 16 x 60 m
1. Kaustisen Pohjan-Veikot 2 2.19,3
2. Vetelin Urheilijat 1 2.21,1
3. Kuortaneen Kunto 10 2.22,9
4. Lappajärven Veikot 13 2.23,0
5. Kosken Kaiku 8 2.24,7
6. Kälviän Tarmo 3 2.24,8
7. Varpaisjärven Vire 5 2.24,8
8. Soinin Sisu 9 2.25,5
9. Kestilän Kisa-Veikot 4 2.27,1
10. Karstulan Kiva 14 2.28,7
11. Polvijärven Urheilijat 7 2.28,8
12. Posion Pyrintö 6 2.28,9
13. Myrskylän Myrsky 15 2.30,8
14. Larsmo If 12 2.31,0
15. Vehmaan Kiisto 11 2.31,9

T11 60 m
1. Elin Sandström LarsIF 9,52
2. Vilja Peltoniemi KausPV 9,80
3. Elli Mäkinen VetU 9,89
8. Ruut Honkola SoinSi 10,36

T11 1000 m
1. Julia Hiltunen LarsIF 3.28,03
2. Eveliina Ojala SoinSi 3.32,14
3. Inna Anttila KarsKi 3.33,83

T11 Pituus
1. Katja Meriläinen KarsKi 4,12
2. Saija Kulojärvi PosPy 4,10
3. Emma Sundvik LarsIF 4,01
4. Julia Haukilehto SoinSi 3,97

 

T11 Kuula
1. Elisabeth Nylund LarsIF 8,91
2. Pinja Haapala KuortK 8,09
3. Anne-Mari Kangas KälvTa 7,91
8. Ada Kriikkula SoinSi 6,80

T13 60 m aj
1. Kaarin Ojala KestKV 10,46
2. Emmi Klemola VetU 11,04
3. Janika Vesanen LappVe 11,36
7. Ida Kriikkula SoinSi 12,20

T13 Korkeus
1. Essi Hunnakko KuortK 143
2. Johanna Kujala LappVe 143
3. Taru Mäkisuvio VetU 135
9. Petra Viirumäki SoinSi 130

T13 Moukari
1. Ira Väänänen VarpVi 30,49
2. Lotta Forssell MyrsMy 29,14
3. Essi Klemola VetU 28,02
11. Annika Hietala SoinSi 21,00

T15 100 m
1. Anna Hämäläinen KuortK 13,21
2. Saija Puikko KälvTa 13,97
3. Nina Akbaba KestKV 14,08
14. Janina Hietala SoinSi 16,53

T15 2000 m
1. Ronja Sainio MyrsMy 7.29,67
2. Jenni Still KestKV 7.30,79
3. Nuppu Peltoniemi KausPV 7.32,52
7. Emilia Salo SoinSi 7.54,72

T15 Keihäs
1. Petra Olli LappVe 43,97
2. Heli Seppänen KestKV 36,63
3. Jasmi Joensuu KuortK 34,50
11. Salla Peura SoinSi 26,56

T15 Kolmiloikka
1. Kaisa Honkaharju KälvTa 10,64 +0,0
2. Ann-Mari Anttila KoskKa 9,79 -0,2
3. Karolina Öst LarsIF 9,79 -0,3
13. Silja Lammi SoinSi 8,08 -0,8

N17 800 m
1. Johanna Yli-Parkas KälvTa 2.31,82
2. Aino-Maija Laaksonen KarsKi 2.35,32
3. Peppi Sainio MyrsMy 2.37,68
4. Cecilia Katajamäki SoinSi 2.40,02

N17 Kolmiloikka
1. Charlotte Katajamäki SoinSi 10,80 -1,3
2. Eveliina Leime KoskKa 10,70 -0,6
3. Susanna Pulkkinen VetU 9,98 -0,7

 

N17 Kuula
1. Jenna Jaakkola SoinSi 11,34
2. Piritta Savola LappVe 10,60
3. Jenni Penttilä KausPV 10,34

Loppupisteet:
1. Kaustisten Pohjan-Veikot 334
2. Vetelin Urheilijat 313
3. Kuortaneen Kunto 311
4. Lappajärven Veikot 295
5. Kälviän Tarmo 293
6. Varpaisjärven Vire 261
7. Kestilän Kisa-Veikot 256
8. Posion Pyrintö 249
9. Polvijärven Urheilijat 232
10. Larsmo IF 212
11. Kosken Kaiku 209
12. Soinin Sisu 203
13. Karstulan Kiva 196
14. Myrskylän Myrsky 182
15. Vehmaan Kiisto 168

 

NUORTEN SM-KISAT 22. - 24.8.2008

Soinin Sisun urheilijoiden tulokset:

N19 Keihäs:
1. Jelena Jaakkola SoinSi 53,22

M22 Seiväs:
2. Samuli Järvelä Soinin Sisu 500

N17 keihäs:
4. Jenna Jaakkola Soinin Sisu 41,32

M19 2000 m ej:
7. Jussi Ojala SoinSi 6.39,94

 

SISUVIESTIT ILMAJOELLA 16.8.2008

Soinin Sisun joukkueiden tulokset:

T9 4 x 400 m:
12. Soinin Sisu 6.37,66
Aino Kriikkula, Emma Huvila, Lotta Puro, Suvi Puronhaara

T11 4 x 50 m:
8. Soinin Sisu 31,74
Julia Haukilehto, Ruut Honkola, Cibilla Katajamäki, Eveliina Ojala

T11 4 x 600 m:
1. Soinin Sisu 8.10,11
Cibilla Katajamäki, Julia Haukilehto, Ruut Honkola, Eveliina Ojala

T13 4 x 100 m:
12. Soinin Sisu 1.00,92
Petra Puronhaara, Ida Kriikkula, Petra Viirumäki, Kaislakerttu Järvelä

T13 4 x 600 m:
9. Soinin Sisu 8.25,97
Petra Puronhaara, Petra Viirumäki, Ida Kriikkula, Emilia Salo

T13 4 x 60 m aj:
7. Soinin Sisu 50,00
Petra Viirumäki, Ida Kriikkula, Petra Viirumäki, Kaislakerttu Järvelä

MIXED9 8 x 40 m:
13. Soinin Sisu 1.01,9
Jonne Nappari, Aino Kriikkula, Manu Puronhaara, Netta Puro, Jesse Laasala, Lotta Puro, Santeri Huvila, Suvi Puronhaara

 

M/N 17 JA 19 PM-KISAT LAPPAJÄRVELLÄ 12. - 13.8.2008

Sisun urheilijoiden tulokset:

N17 100m:
7. Kaislakerttu Järvelä SoSi 14,38/+1,5,

N17 Keihäs:
3. Jenna Jaakkola SoSi 39,92

N17 Pituus:
9. Kaislakerttu Järvelä SoSi 405/+0,4,

M19 800m:
6. Jussi Ojala SoSi 2.03,82

N17 300m aj.:
3. Cecilia Katajamäki SoSi 48,8
4. Kristiina Kantola SoSi 49,7

N17 Kolmiloikka: 
3. Charlotte Katajamäki SoSi 10,61/+4,4

M19 400m: 
7. Jussi Ojala SoSi 57,61

M19 400m aj.:
2. Jussi Ojala SoSi 1.04,49

 

HIPPO CUPIN 5. OSAKILPAILU 7.8.2008

T7 150m
1. Emma Huvila 31.0
2. Lotta Huvila 32.2
3. Anniina Peltokangas 33.8
4. Silja Juudin 33.8
5. Emma Degerlund 35.4
6. Jutta Puro 36.7
7. Jasmin Haukilehto 36.9

T7 pallonheitto
1. Lotta Huvila 9.39
2. Emma Huvila 8.35
3. Silja Juudin 8.17
4. Emma Degerlund 7.47
5. Jasmin Haukilehto 6.60
6. Anniina Peltokangas 5.82
7. Jutta Puro 5.75
8. Sanni Juudin 5.20
9. Senni Lehisalo 4.92
10. Josefiina Haukilehto 2.85
11. Saimi Juudin 1.54

P7 150m
1. Leevi Mäkipelto 34.2

P7 pallonheitto
1. Leevi Mäkipelto 10.30
2. Iivari Huvila 9.24
3. Topias Degerlund 5.33

T9 1000m
1. Suvi Puronhaara 4.39,9
2. Vilma Degerlund 5.16,4
3. Julia Sironen 5.54,9

T9 kuula
1. Anniina Valkeinen 5.25
2. Julia Sironen 4.15
3. Suvi Puronhaara 3.85
4. Aino Kriikkula 3.78
5. Lotta Puro 3.64
6. Netta Puro 3.37
7. Iida Lehisalo 3.06

P9 1000m
1. Manu Puronhaara 4.19,2

P9 kuula
1. Manu Puronhaara 4.94

T11 1000m
1. Julia Haukilehto 3.52,0
2. Niina Mäkipelto 4.08,9
3. Elli Puronhaara 4.23,4
4. Nelli Puronhaara 4.26,3

T11 korkeus
1. Julia Haukilehto 120
2. Ada Kriikkula 105
3. Niina Mäkipelto 90
4. Nelli Puronhaara 85
4. Elli Puronhaara 85

T11 kuula
1. Julia Haukilehto 7.45
2. Ada Kriikkula 6.33
3. Nelli Puronhaara 5.49
4. Elli Puronhaara 5.24
5. Titta Puro 5.23
6. Niina Mäkipelto 4.75

P11 kuula
1. Joona Haukilehto 6.03

T13 korkeus
1. Petra Puronhaara 120
2. Tiia Puronhaara 110

T13 kuula
1. Annika Hietala 7.68
2. Ida Kriikkula 7.60
3. Petra Puronhaara 6.80

P13 kuula
1. Jarkko Haukilehto 9.04

P15 kuula
1. Jere Haukilehto 10.92
2. Henry Viirumäki 8.33

 

M/N PM-KILPAILUT YLISTAROSSA 6. - 7.8.2008

Soinin Sisun urheilijoiden tulokset:

M 200 m
3. Tuomas Kiviaho SoinSi 23,59
8. Samuli Järvelä SoinSi 24,31

N Keihäs
5. Jenna Jaakkola SoinSi 35,60

M 100 m Loppukilpailu Tuuli: -0,9
7. Samuli Järvelä SoinSi 11,50

M 400 m
Erä 1
3. Jussi Ojala SoinSi 55,40

M 1500 m
5. Jussi Ojala SoinSi 4.24,30

 

VATTENFALL-SEURACUP 2. OSAKILPAILU ÄHTÄRISSÄ 5.8.2008


Seurapisteet kahden osakilpailun jälkeen yhteensä:
1. Kauhavan Wisa 11995 10713 22708
2. Lapuan Virkiä 9486 11933 21419
3. Alajärven Ankkurit 9792 10155 19947
4. Ähtärin Urheilijat 8767 9181 17948
5. Soinin Sisu 8662 8765 17427
6. Kuortaneen Kunto 6548 10337 16885
7. Lappajärven Veikot 7699 7552 15251
8. Töysän Veto 4723 3880 8603
9. Alavuden Urheilijat 1098 0 1098
10. Ylihärmän Junkkarit 1297 0 1297
11. Kortesjärven Järvi-Veikot 1190 0 1190
12. Evijärven Urheilijat 0 572 572

 

TULOKSET

P11 60 m aj
1. Juho Männistö 1997 AlajA 10,55
5. Santeri Halla-Aho 1997 SoinSi 11,84

P11 Keihäs
1. Markus Jousmäki 1997 ÄhtU 30,91
14. Manu Puronhaara 1999 SoinSi 13,29

P13 200 m
1. Teemu Veteläsuo 1996 LappVe 27,22
10. Jere Keskinen 1995 SoinSi 32,67

P13 60 m aj Tuuli: +1,1
1. Elmo Savola 1995 LappVe 10,46
3. Jarkko Haukilehto 1995 SoinSi 10,64

P13 Korkeus
1. Chakke Katajamäki 1996 SoinSi 143

P13 Kuula
1. Oskari Degerlund 1996 SoinSi 12,60

P15 300 m
1. Aku Hietikko 1993 KauhVi 41,00
6. Mikael Honkola 1993 SoinSi 45,38
7. Topi Puronhaara 1993 SoinSi 46,33

P15 Kuula
1. Eetu Luoma-Aho LapVi 12,92
5. Saku Halla-Aho 1995 SoinSi 8,52
6. Henry Viirumäki SoinSi 8,21

M17 300 m
1. Henrikki Hakala 1991 KauhVi 41,86

M17 Kolmiloikka
1. Pasi Linjamäki 1992 KauhVi 12,86 +1,1
6. Aleksi Laasala 1996 SoinSi 7,35 +2,1 7,20 +1.2

M17 Kiekko
1. Sami propecia online Peltomäki 1991 AlajA 39,76
6. Jere Haukilehto 1993 SoinSi 21,69

T11 60 m aj
1. Oona Jaatinen 1997 LapVi 10,80
3. Julia Haukilehto 1997 SoinSi 11,76
5. Ada Kriikkula 1998 SoinSi 11,94

T11 Pituus
1. Vilma Heikkilä 1997 ÄhtU 4,13
2. Eveliina Ojala 1997 SoinSi 3,95
10. Cibilla Katajamäki 1999 SoinSi 3,42
13. Ruut Honkola 1998 SoinSi 3,32

T11 Keihäs
1. Jutta Latvala 1997 LapVi 22,59
9. Elli Puronhaara 1997 SoinSi 13,72
12. Nelli Puronhaara 1997 SoinSi 11,28

T13 200 m
1. Iida Kallioniemi 1995 KuortK 28,37
5. Ida Kriikkula 1996 SoinSi 30,15

T13 60 m aj
1. Julia Kallio 1995 LapVi 10,48
4. Petra Puronhaara 1996 SoinSi 11,62

T13 Korkeus
1. Essi Hautamäki AlajA 148
7. Petra Viirumäki 1996 SoinSi 125

T13 Kuula
1. Janita Keränen 1995 LapVi 11,29
7. Annika Hietala 1995 SoinSi 7,54

T15 300 m
1. Pauliina Rintala 1993 LapVi 45,50
6. Janina Hietala 1993 SoinSi 51,90

T15 80 m aj Tuuli: +1,4
1. Kati Perälä 1994 LapVi 12,42
5. Tiia Puronhaara 1995 SoinSi 17,79

T15 Seiväs
1. Veera Väkeväinen 1993 KauhVi 310
2. Kaislakerttu Järvelä 1995 SoinSi 250

T15 Kuula
1. Minna-Marjatta Liimatainen 1993 AlajA 15,16
8. Silja Lammi 1993 SoinSi 6,94

N17 300 m
1. Anna Hämäläinen 1994 KuortK 43,03
2. Cecilia Katajamäki 1991 SoinSi 46,19
3. Kristiina Kantola 1992 SoinSi 46,77

N17 Kolmiloikka
1. Lotta Haapala 1994 LapVi 10,72 +1,2
2. Charlotte Katajamäki 1992 SoinSi 10,19 +0,7

N17 Kiekko
1. Mirva Vainionpää 1992 LapVi 29,06
2. Jenna Jaakkola 1991 SoinSi 25,22

MIXED11 4 x 600 m
1. Alajärven Ankkurit 8.19,07
4. Soinin Sisu 8.37,52
Santeri Halla-Aho, Julia Haukilehto, Manu Puronhaara, Eveliina Ojala

MIXED13 4 x 600 m
1. Kuortaneen Kunto 7.35,32
2. Soinin Sisu 7.49,36
Jarkko Haukilehto, Ida Kriikkula, Chakke Katajamäki, Emilia Salo

MIXED15 4 x 800 m
1. Kauhavan Wisa 1 10.32,65
6. Soinin Sisu 11.45,77
Topi Puronhaara, Janina Hietala, Mikael Honkola, Kaislakerttu Järvelä

 

SISUHUIPENTUMA T/P13-15 SEINÄJOELLA 2.-3.8.2008

Soinin Sisun urheilijoiden tulokset:

P13 1000 m
1. Jarkko priligy online Haukilehto SoinSi 3.05,54

P15 Kuula
4. Jere Haukilehto SoinSi 10,44

T13 60 m Loppukilpailu
7. Kaislakerttu Järvelä SoinSi 8,83

T13 60 m Alkuerät
5. Kaislakerttu Järvelä SoinSi 8,77q

T13 1000 m
5. Emilia Salo SoinSi 4.09,69

T13 Seiväs
1. Kaislakerttu Järvelä SoinSi 261

 

 

T13 Pituus
7. Emilia Salo SoinSi 4,13 +2,2

T13 Moukari
4. Annika Hietala SoinSi 24,60

T15 800 m
2. Janina Hietala SoinSi 3.05,15

T13 200 m Loppukilpailu
7. Kaislakerttu Järvelä SoinSi 29,69
14. Annika Hietala SoinSi 31,50

T13 60 m aj Loppukilpailu
8. Kaislakerttu Järvelä SoinSi 11,85

T13 60 m aj Alkuerät
7. Kaislakerttu Järvelä SoinSi 11,78q

T13 Kuula
11. Annika Hietala SoinSi 7,55

T15 300 m
4. Janina Hietala SoinSi 53,16

 

VIISKUNTA-KISAT SOINISSA 29.7.2008

Tulokset:

T9 40m
1. Aino Kriikkula SoSi 7.7
2. Pilvi Heikkilä ÄU 7.9
3. Vilma Degerlund SoSi 7.9
4. Nella Humalamäki ÄU 7.9
5. Suvi Puronhaara SoSi 8.0
6. Helmi Heikkilä ÄU 8.1
7. Helena Leveelahti VirtU 8.6
8. Iida Lehisalo SoSi 8.7

T9 kuula
1. Helena Leveelahti VirtU 6.97
2. Pilvi Heikkilä ÄU 5.53
3. Anniina Valkeinen SoSi 5.14
4. Nella Humalamäki ÄU 5.09
5. Julia Sironen SoSi 4.36
6. Aino Kriikkula SoSi 4.05
7. Iida Lehisalo SoSi 3.58
8. Lotta Puro SoSi 3.57
9. Suvi Puronhaara SoSi 3.53
10. Netta Puro SoSi 3.30
11. Helmi Heikkilä ÄU 3.09

P9 40m
1. Tuomas Järvelin AU 7.5
2. Manu Puronhaara SoSi 7.7
3. Vesa Leveelahti VirtU 8.0
4. Heikki Leveelahti VirtU 8.2
5. Leevi Mäkipelto SoSi 9.0

P9 kuula
1. Heikki Leveelahti VirtU 6.52
2. Kustaa Toivola TöVe 6.04
3. Santeri Huvila SoSi 5.97
4. Manu Puronhaara propecia online SoSi 5.00
5. Tuomas Järvelin AU 4.45
6. Vesa Leveelahti VirtU 4.21
7. Leevi Mäkipelto SoSi 3.06

T11 60m
1. Rita Raiski VirtU 9.7
2. Vilma Heikkilä ÄhtU 9.7
3. Sofia Järvelin AU 9.8
4. Netta Humalamäki ÄhtU 10.0
5. Auri Harju VirtU 10.5
6. Ada Kriikkula SoSi 10.8
7. Nina Mäkipelto SoSi 10.9
8. Amanda Laasala SoSi 11.0
9. Elli Puronhaara SoSi 11.1
10. Nelli Puronhaara SoSi 11.3

T11 pituus
1. Vilma Heikkilä ÄU 399
2. Auri Harju VirtU 364
3. Rita Raiski VirtU 362
4. Netta Humalamäki ÄU 349
5. Elli Puronhaara SoSi 315
6. Ada Kriikkula SoSi 314
7. Nina Mäkipelto SoSi 308
8. Nelli Puronhaara SoSi 285
up Sofia Järvelin AU 326

T11 kiekko
1. Jonna Kuoppa ÄU 17.33
2. Iina Toivola Töve 14.40
3. Titta Puro SoSi 12.71
4. Sofia Järvelin AU 11.32
up Rosaliina Penninkangas AA 19.93
up Helena Leveelahti VirtU 19.29
up Auri Harju VirtU 16.82
up Rita Raiski VirtU 15.39

P11 60m
1. Henri Peltola ÄU 9.5
up Johannes Suokonautio Espoon Tapiot 10.0

P11 korkeus
1. Eetu Rantamaa VirtU 130
2. Juho-Pekka Ylä-Mononen VirtU 110
3. Ville Järvinen VirtU 110
up Wiljami Koskela AA 110

P11 pituus
1. Henri Peltola ÄU 394
2. Eetu Rantamaa VirtU 384
3. Marko Kallioniemi TöVe 356
up Juho-Pekka Yli-Mononen VirtU 327

P11 kiekko
1. Ville Järvinen VirtU 31.49
2. Marko Kallioniemi TöVe 29.17
3. Juho-Pekka Yli-mononen VirtU 13.49
4. Kustaa Toivola TöVe 12.78
up Heikki Leveelahti VirtU 13.41
up Vesa Leveelahti VirtU 12.13

T13 60m
1. Kaislakerttu Järvelä SoSi 8.9
2. Ida Kriikkula SoSi 9.0
3. Petra Puronhaara SoSi 9.2
up Saara Rintala AA 8.6

T13 3-loikka
1. Ida Kriikkula SoSi 9.01
2. Vilma Heikkilä ÄU 8.45
3. Petra Puronhaara SoSi 8.29
4. Annika Hietala SoSi 8.10
5. Tiia Pronhaara SoSi 7.46
up Saara Rintala AA 9.66

T13 moukari
1. Mira Kitula TöVe 37.24
2. Kaislakerttu Järvelä SoSi 26.23
3. Annika Hietala SoSi 25.18
4. Essi Levelä-Pohjola TöVe 22.55
5. Iina Toivola TöVe 20.35

P13 60m
1. Jere Keskinen SoSi 8.9
2. Jarkko Haukilehto SoSi 9.0
3. Viljami Kalmari AU 9.1
up Markku Ojala AA 8.5

P13 korkeus
1. Atte Harju VirtU 135
2. Jani Ilvespakka VirtU 125

P13 Kiekko
1. Oskari Degerlund SoSi 37.76
2. Aleksi Laasala SoSi 28.95
3. Antti Ylä-Mononen VirtU 25.09
4. Jani Ilvespakka VirtU 23.30
5. Atte Harju VirtU 22.89

T15 100m
1. Jenny Ahlqren ÄU 14.2
2. Heidi Jousmäki ÄU 14.3
3. Iida Kalmari AU 14.8
up Iida Koskela AA 13.8

T15 pituus
1. Heidi Jousmäki ÄU 435
2. Jenny Ahlqren ÄU 430

T15 moukari
1. Kaisa Järvinen VirtU 54.50
up Henna Ylinen KaKa 49.40
up Minna- Marjatta Liimatainen AA 45.47

T15 kuula
1. Iida Kalmari AU 8.06
2. Silja Lammi SoSi 7.05
3. Janina Hietala SoSi 6.38
up Minna-Marjatta Liimatainen AA 15.05 PB Suomen kärkitulos!

P15 100m
1. Topi Puronhaara SoSi 14.2
2. Jarkko Haukilehto SoSi 14.4
3. Jere Keskinen SoSi 14.5
4. Aleksi Ylä-Mononen VirtU 14.8
5. Jere Haukilehto SoSi 15.0

P15 Korkeus
1. Jere Haukilehto SoSi 130
2. Aleksi Ylä-Mononen VirtU 130

P15 seiväs
up Mikko Ojala AA 353
up Jani Ilvespakka VirtU 223

P15 moukari
1. Antti Rinta-Aho TöVe 41.65
up Jyri Patama Saarijärven Pullistus 60.25

N17 moukari
1. Sanna Kallioniemi TöVe 23.65

N17 korkeus
1. Mila Olkkonen AU 143

M17 800m
1. Jarkko Haukilehto SoSi 2.39,1
2. Jere Keskinen SoSi 2.48,1
3. Topi Puronhaara SoSi 2.51,2

M17 3-loikka
1. Mikael Viitala Perhon Kiri 11.09

M19 moukari
1. Ilari Huttula AA 38.45

 

SISUHUIPENTUMA T/P 9-12 ÄHTÄRI 26. - 27.7.2008

Soinin Sisun urheilijoiden tulokset:

P12 60 m
4. Chakke Katajamäki 9,12

P12 Kuula
1. Oskari Degerlund 12,78
7. Aleksi Laasala 7,25

P12 Keihäs
1. Oskari Degerlund 40,32
3. Chakke Katajamäki 36,92
12. Aleksi Laasala 26,85

P12 200 m
2. Oskari Degerlund 29,50
3. Chakke Katajamäki 29,70

P12 Pituus
2. Chakke Katajamäki 4,44

P12 Kiekko
1. Oskari Degerlund 37,75
5. Aleksi Laasala 22,12

P12 Moukari
3. Aleksi Laasala 18,19

T12 60 m
3. Ida Kriikkula 8,85
21. Petra Viirumäki 9,52

T12 Pituus
10. Petra Viirumäki 3,98

T12 Kiekko
9. Ida Kriikkula 15,67

T12 200 m
3. Ida Kriikkula 29,64
7. Petra Viirumäki 31,69

T12 Korkeus
1. Petra Viirumäki 135

T12 Kuula
9. Ida Kriikkula 7,23

T11 60 m
10. Eveliina Ojala 9,66

T11 1000 m
4. Eveliina Ojala 3.32,27
5. Julia Haukilehto 3.32,34

T11 Korkeus
4. Julia Haukilehto 130

T11 60 m aj
12. Julia Haukilehto 12,23

T11 Pituus
7. Eveliina Ojala 4,01
9. Julia Haukilehto 3,89

T10 1000 m
7. Ruut Honkola 3.58,03

T10 Korkeus
3. Ruut Honkola 110

T10 Kuula
11. Amanda Laasala 5,68

T10 Kiekko
3. Amanda Laasala 15,28

T10 Pituus
10. Ruut Honkola 3,34

T10 Moukari
5. Amanda Laasala 12,73

T10 Keihäs
11. Ruut Honkola 11,95
13. Amanda Laasala 10,60

T9 40 m
10. Cibilla Katajamäki 7,31
29. Aino Kriikkula 7,88

T9 Pituus
12. Cibilla Katajamäki 2,95
27. Aino Kriikkula 2,71

T9 1000 m
5. Cibilla Katajamäki  4.01,47
17. Aino Kriikkula 4.28,89

T9 Korkeus
8. Aino Kriikkula 85



HIPPO-OLYMPIALAISET 27.7.2008

T3 20m
1. Tahiti Korkeakangas 7.3
2. Josefiina Haukilehto 8.8
3. Saimi Juudin 12.6
4. Tiara Korkeakangas 14.1

T3 pallonheitto
1. Frida Österlund 3.16

P3 20m
1. Eemeli Yli-hirvelä 7.1
2. Chaska Katajamäki 7.9

P4 20m
1. Aatu Laasala 5.7
1. Iivari Huvila 5.7
3. Tiitus Korkeakangas 6.4
3. Topias Degerlund 6.4
5. Aksu Laasala 7.1

T5 2-ottelu (40m, pallonheitto)
1.Sanni Juudin (9.1, 2.62)
2.Celestiina Katajamäki (9.9, 3.57)

P5 2-ottelu (40m, pallonheitto)
1.Julius Källi (9.0, 10.30)
2.Iivari Huvila (-, 9.40)

T6 2-ottelu (40m, pallonheitto)
1.Emma Degerlund (9.0, 5.84)
2.Jasmin Haukilehto (9.3, 5.51)
3.Veera Salo (10.4, 2.94)

P6 2-ottelu (40m, pallonheitto)
1.Konsta Ahopelto 10.5 , 13.62

T7 3-ottelu (40 m, pallonheitto, pituus)
1. Lotta Huvila (8.2, 6.91, 220)
2. Charmelita Katajamäki (8.4, 7.28, 206)
3. Silja Juudin (9.0, 7.32, 203)
4. Emma Huvila (8.5, 5.88, 175)

P8 3-ottelu (40m, pallonheitto, pituus)
1. Linus Källi (7.8, 22.97, 304)

T8 3-ottelu (40m, pallonheitto, pituus)
1. Emmi Salo (8.4, 10.55, 231)

 



HIPPO CUPIN 4. OSAKILPAILU 24.7.2008

T7 40m
1. Lotta Huvila 8.3
2. Emma Huvila 8.4
3. Charmelita Katajamäki 8.4
4. Emma Degerlund 8.6
5. Anniina Peltokangas 8.6
6. Sija Juudin 9.1
7. Jutta Puro 9.2
8. Sanni Juudin 9.7

T7 pallonheitto
1. Lotta Huvila 8.97
2. Silja Juudin 7.98
3. Charmelita Katajamäki 7.90
4. Emma Huvila 7.17
5. Vilma Nukarinen 5.89
6. Veera Salo 5.34
7. Anniina Peltokangas 5.15
8. Sanni Juudin 4.28
9. Jutta Puro 3.26

T7 pituus
1. Silja Juudin 215
2. Lotta Huvila 205
3. Charmelita Katajamäki 205
4. Jutta Puro 205
5. Vilma Nukarinen 202
6. Emma Degerlund 198
7. Emma Huvila 194
8. Sanni Juudin 185
9. Veera Salo 185

P7 40m
1. Julius Källi 9.1
2. Iivari Huvila 10.0

P7 pallonheitto
1. Julius Källi 11.40
2. Iivari Huvila 9.03
3. Tino Puronhaara 9.00
4. Topias Degerlund 5.18
5. Tepa Puronhaara 3.32

P7 pituus
1. Julius Källi 206
2. Iivari Huvila 166

T9 40m
1. Cibilla Katajamäki 7.3
2. Vilma Degerlund 7.7
3. Suvi Puronhaara 7.8
4. Aino Kriikkula 8.1
5. Emmi Salo 8.3

T9 pituus
1. Cibilla Katajamäki 296
2. Aino Kriikkula 275
3. Vilma Degerlund 262
4. Lotta Puro 2.50
5. Suvi Puronhaara 248
6. Anniina Valkeinen 245
7. Netta Puro 225
8. Emmi Salo 218
9. Iida Lehisalo 203
10. Julia Sironen 200

T9 kuula
1. Cibilla Katajamäki 5.13
2. Anniina Valkeinen 4.68
3. Julia Sironen buy clomid 4.45
4. Vilma Degerlund
5. Suvi Puronhaara 3.79
6. Iida Lehisalo 3.35

P9 40m
1. Manu Puronhaara 7.4
2. Linus Källi 7.7
3. Santeri Huvila 8.1

P9 pituus
1. Linus Källi 306
2. Manu Puronhaara 300
3. Santeri Huvila 240

P9 kuula
1. Santeri Huvila 5.79
2. Manu Puronhaara 5.09
3. Linus Källi 4.86

T11 60m
1. Eveliina Ojala 9.7
2. Julia Haukilehto 10.0
3. Ada Kriikkula 10.3
4. Amanda Laasala 10.6
5. Elli Puronhaara 10.9
6. Nelli Puronhaara 10.9
7. Titta Puro 11.6

T11 pituus
1. Eveliina Ojala 382
2. Julia Haukilehto 374
3. Elli Puronhaara 318
4. Ada Kriikkula 306
5. Nelli Puronhaara 287
6. Titta Puro 268

T11 moukari
1. Julia Haukilehto 16.89
2. Amanda Laasala 12.21
3. Titta Puro 10.72
4. Julia Sironen 10.59
5. Ada Kriikkula 16.89

T13 60m
1. Ida Kriikkula 9.1
2. Petra Viirumäki 9.4
2. Petra Puronhaara 9.4
4. Annika Hietala 9.7
5. Tiia Puronhaara 10.0

T13 pituus
1. Petra Puronhaara 391
2. Petra Viirumäki 386
3. Emilia Salo 378
4. Annika Hietala 359
5. Tiia Puronhaara 297

T13 moukari
1. Annika Hietala 21.44
2. Ida Kriikkula 19.80
3. Petra Viirumäki 17.70
4. Petra Puronhaara 14.86
5. Tiia Puronhaara 12.21

P13 moukari
1. Aleksi Laasala 17.52

P15 200m
1. Topi Puronhaara 29.4

P15 moukari
1. Henry Viirumäki 20.24

N17 3-loikka
1. Cecilia Katajamäki 980

 

HIPPO CUPIN 3. OSAKILPAILU 26.6.2008

T7 40m
1. Emma Huvila 8.1
2. Emma Degerlund 8.5
3. Anniina Peltokangas 8.8
4. Jutta Puro 9.0
5. Jasmin Haukilehto 9.3
6. Silja Juudin 9.4
7. Sanni Juudin 9.9
8. Josefiina Haukilehto 15.6
9. Enni Keski-Mäenpää 17.0

P7 40m
1. Leevi Mäkipelto 9.4
2. Iivari Huvila 11.3
3. Topias Degerlund 12.9

T9 40m
1. Vilma Degerlund 7.4
2. Aino Kriikkula 7.8
3. Lotta Puro 7.9
4. Netta Puro 8.0
5. Iida Lehisalo 8.4

T9 1000m
1. Aino Kriikkula 4.43

T9 korkeus
1. Anniina Valkeinen 95
2. Aino Kriikkula 90
3. Iida Lehisalo 80

T9 kiekko
1. Vilma Degerlund 11.28
2. Anniina Valkeinen 9.19

P9 40m
1. Jonne Nappari 7.6
2. Eetu Riistama 7.7
3. Santeri Huvila 8.2

P9 kiekko
1. Jonne Nappari 16.40
2. Santeri Huvila 12.71

T11 60m aj
1. Julia Haukilehto 12.8
2. Ada Kriikkula 12.9
3. Ruut Honkola 13.6
4. Niina Mäkipelto 15.2
5. Titta Puro 15.3

T11 1000m
1. Julia Haukilehto 4.04
2. Ruut Honkola 4.08
3. Niina Mäkipelto 4.11
4. Ada Kriikkula 4.16

T11 seiväs
1. Ada Kriikkula 95

T11 kiekko
1. Julia Haukilehto 15.52
2. Titta Puro 13.03
3. Ada Kriikkula 12.03
4. Ruut Honkola 11.89
5. Niina Mäkipelto 10.17

T13 60m aj
1. Ida buy clomid Kriikkula 12.8
2. Petra Viirumäki 13.5

T13 kiekko
1. Ida Kriikkula 19.59
2. Annika Hietala 17.73

P13 60m aj
1. Jarkko Haukilehto 10.9

P13 kiekko
1. Jarkko Haukilehto 24.33

P15 seiväs
1. Jere Haukilehto 105

P15 kiekko
1. Jere Haukilehto 28.57

 

NUORTEN ELIITTIKISAT JYVÄSKYLÄSSÄ 18.6.2008

N19 keihäs: 1) Jelena Jaakkola SoSi 52,53, 9) Jenna Jaakkola SoSi 35,97

M19 2000 m ej: 4) Jussi Ojala SoSi 6.36,04

M22 400 m aj: 2) Tuomas Kiviaho SoSi 59,12

 

VATTENFALL-SEURACUP 1. OSAKILPAILU LAPPAJÄRVELLÄ 17.6.2008

 

Pisteet:

 

Kauhavan Wisa 11995
Alajärven Ankkurit 9792
Lapuan Virkiä 9486
Ähtärin Urheilijat 8767
Soinin Sisu 8662
Lappajärven Veikot 7699
Kuortaneen Kunto 6548
Töysän Veto 4723
Ylihärmän Junkkarit 1297
Alavuden Urheilijat 1098

T11 1000m:
1. Aino Erkinheimo LappVei 3.36,36
2. Eveliina Ojala SoSi 3.38,80

T11 4x50m:
1. Alajärven Ankkurit 32,32
5. Soinin Sisu 34,51
(Amanda Laasala, Cibilla Katajamäki, Julia Haukilehto, Eveliina Ojala)

T11 60m:
1. Oona Jaatinen LaVi 9,30
12. Cibilla Katajamäki SoSi 10,64

T11 Korkeus:
1. Viivi Haapakoski Kuku 125
4. Julia Haukilehto SoSi 115

T11 Kuula:
1. Vilma Heikkilä ÄU 8,07
9. Amanda Laasala SoSi 5,48
11. Niina Mäkipelto SoSi 5,18

T13 1000m:
1. Riina Pirttinen KJ-V 3.28,81
5. Petra Viirumäki SoSi 3.57,53

T13 4x100m:
1. Soinin Sisu 58,55
(Petra Puronhaara, Annika Hietala, Petra Viirumäki, Kaislakerttu Järvelä)
2. Lapuan Virkiä 1.00,01
3. Kauhavan Wisa 1.00,50

T13 60m:
1. Petra Puronhaara SoSi 8,99
2. Julia Ojala LappVei 9,16

T13 Moukari:
1. Mira Kitula TöVe 29,35
4. Annika Hietala SoSi 19,40

T13 Pituus:
1. Saara Rintala AA 496
5. Kaislakerttu Järvelä SoSi 409

T15 100m:
1. Anniina Pyy LappVei 12,92
8. Janina Hietala SoSi 15,51

T15 2000m:
1. Veera Kuivila LaVi 7.59,53
3. Ruut Honkola SoSi 8.47,95

T15 4x100m:
1. Kauhavan Wisa 55,58
3. Soinin Sisu 1.02,38
(Janina Hietala, Ruut Honkola, Jenni Leppänen, Ida Kriikkula)

T15 Keihäs:
1. Petra Olli LappVei 40,76
5. Salla Peura SoSi 23,30

T15 Kolmiloikka:
1. Lotta Haapala LaVi 10,30
5. Ida Kriikkula SoSi 9,22

P11 1000m:
1. Sampo Seppä AA 3.24,05
10. Oliver Ploom SoSi 4.00,04

P11 4x50m:
1. Kuortaneen kunto 31,84
7. Soinin Sisu 35,52
(Julius Hiipakka, Manu Puronhaara, Oliver Ploom, Santeri Halla-aho)

P11 60m:
1. Henri Peltola ÄU 9,58
4. Santeri Halla-aho SoSi 9,88
12. Manu Puronhaara SoSi 10,84

P11 Korkeus:
1. Juho Männistö AA 120
10. Julius Hiipakka SoSi 95

P11 Kuula:
1. Jussi Halonen Kuku 10,29
14. Aleksi Välikangas SoSi 4,58

P13 1000m:
1. Niko Erkinheimo KJ-V 3.15,26
2. Jarkko Haukilehto SoSi 3.18,48

P13 60m:
1. Teemu Veteläsuo LappVei 8,45
4. Jere Keskinen SoSi 8,97

P13 Moukari:
1. Matti Annala KaWi 24,57
2. Oskari Degerlund SoSi 22,97

P13 Pituus:
1. Juuso Pyylampi TöVe 427
5. Chakke Katajamäki SoSi 387

P15 100m:
1. Tuomas Salenius AA 12,42
5. Elias Hiipakka SoSi 15,13

P15 2000m:
1. Aku Hietikko KaWi 6.37,68
5. Mikael Honkola SoSi 7.54,94

P15 4x100m:
1. Alajärven Ankkurit 50,56
3. Sosi Soinin Sisu 1.03,51
(Mikael Honkola, Saku Halla-aho, Aleksi Laasala, Elias Hiipakka)

P15 Keihäs:
1. Aleksi Tuononen ÄU 46,20
6. Saku Halla-aho SoSi 33,26

P15 Kolmiloikka:
1. Ville Hakomäki YJ 11,20
4. Aleksi Laasala SoSi 6,99

N17 800m:
1. Irene Mäkiranta AU 2.36,18
2. Cecilia Katajamäki SoSi 2.38,23

N17 Korkeus:
1. Mirva Vainionpää LaVi 148
1. Marja Mäki-kuusela YJ 148
5. Charlotte Katajamäki SoSi 133

N17 Kuula:
1. Minna-Marjatta Liimatainen AA 12,60
2. Jenna Jaakkola SoSi 10,65
5. Kristiina Kantola SoSi 8,04

M17 Kuula:
1. Rainer Manninen Kuku 13,37
7. Jere Haukilehto SoSi 8,43

Kävelyviesti 3x800m:
1. LaVi 14.48,84 / 332 p 
4. SoSi 17.29,00 / 170 p (Nelli Puronhaara, Elli Puronhaara, Tiia Puronhaara)

 

HIPPO CUPIN 2. OSAKILPAILU 5.6.2008

T7 150m
1. Emma Huvila 32.3
2. Charmelita Katajamäki 32.4
3. Lotta Huvila 32.5
4. Anniina Peltokangas 34.5
5. Jutta Puro 37.0
6. Jasmin Haukilehto 37.5
7. Silja Juudin 38.2
8. Sanni Juudin 41.0
9. Enni Keski-Mäenpää 70.4

T7 pituus
1. Jutta Puro 214
2. Silja Juudin 196
3. Anniina Peltokangas 195
4. Jasmin Haukilehto 189
5. Lotta huvila 175
6. Charmelita Katajamäki 173
7. Emma Huvila 170
8. Sanni Juudin 167
9. Senni Lehisalo 153
10. Enni Keski-Mäenpää 91

T7 kuula
1. Lotta Huvila 2.06
2. Charmelita Katajamäki 2.00
3. Jasmin Haukilehto 1.82
4. Anniina Peltokangas 1.80
5. Silja Juudin 1.76
6. Emma Huvila 1.73
7. Senni Lehisalo 1.46
8. Sanni Juudin 1.24
9. Enni Keski- Mäenpää 1.00

P7 150m
1. Leevi Mäkipelto 38.5

P7 pituus
1. Leevi Mäkipelto 2.00

P7 kuula
1. Leevi Mäkipelto 2.04

T9 150m
1. Cibilla Katajamäki 27.8

T9 korkeus
1. Anniina Valkeinen 90
2. Julia Sironen 85
3. Venla Välilehto 80
4. Iida Lehisalo 70

T9 junnukeihäs
1. Vilma Degerlund 10.83
2. Julia Sironen 9.09
3. Anniina Valkeinen 8.32
4. Venla Välilehto 7.47

T11 300m
1. Ruut Honkola 58.8
2. Niina Mäkipelto 67.6

T11 korkeus
1. Ruut Honkola 115
2. Niina Mäkipelto 95

T11 keihäs
1. Ruut Honkola 13.97
2. Niina Mäkipelto 8.45

P11 korkeus
1. Viljami Välilehto 80

P11 Keihäs
1. Viljami Välilehto 12.67

P13 300m
1. Jarkko Haukilehto 48.0

P13 pituus
1. Jarkko Haukilehto 441

P13 keihäs
1. Oskari Degerlund 33.32
2. Chakke Katajamäki 33.04
3. Jarkko Haukilehto 31.32
4. Jami Jokiaho 22.62

P15 300m
1. Jere Haukilehto 52.4

P15 pituus
1. Jere Haukilehto 3.79

ÖID:N JA EPUN PM-VIESTIT 3.6.2008 NÄRPIÖ

N17 4x100m
1. If Vom  50,54
2. Kauhajoen Karhu 51,16
3. Ylistaron K-Veljet 51,48
11. Soinin Sisu 55,34 (EPU pm 5.)
(Kristiina Kantola, Katriina Kantola, Cecilia Katajamäki, Charlotte Katajamäki)

N17 4 x 300 m
1. If Nykarlebynejden  2,49,78
2. Ylistaron Kilpa-V  2,59,95
3. If Vom  3,03,95
10. Soinin Sisu 3,09,86 (EPU pm 3.)
(Kristiina Kantola, Katriina Kantola, Cecilia Katajamäki, Charlotte Katajamäki)

 

HIPPO CUPIN 1. OSAKILPAILU 22.5.2008

 

 

T7 40m
1. Emma Huvila 8.5
2. Lotta Huvila 8.6
3. Jutta Puro 8.9
4. Charmelita Katajamäki 9.0
5. Jasmin Haukilehto 9.5
6. Silja Juudin 9.6
7. Milla Viirumäki 9.7
8. Anniina Peltokangas 9.8
9. Verna Välilehto 12.1 
10. Senni Lehisalo 13.9

T7 pallonheitto
1. Charmelita Katajamäki 8.96
2. Jutta Puro 8.56
3. Milla Viirumäki 8.47
4. Lotta Huvila 8.37
5. Silja Juudin 8.12
6. Emma Huvila 7.73
7. Anniina Peltokangas 6.20
8. Senni Lehisalo 5.02
9. Jasmin Haukilehto 4.91
10. Verna Välilehto 2.08

P7 40m
1. Roni Laasala 9.4
2. Leevi Mäkipelto 9.6

P7 pallonheitto
1. Rasmus Hautakangas 16.06
2. Roni Laasala 14.25
3. Leevi Mäkipelto 9.12
4. Topias Degerlund 8.75
5. Janrik Jaakkola 3.63

T9 40m
1.Cibilla Katajamäki 7.4
2. Lotta Puro 8.0
3. Vilma Degerlund 8.0
4. Anniina Valkeinen 8.1
5. Aino Kriikkula 8.3
6. Suvi Puronhaara 8.3
7. Netta Puro 8.4
8. Julia Sironen 8.7
9. Emmi Salo 8.8
10. Venla Välilehto 8.9
11. Rosa Hautakangas 8.9
12. Iida Lehisalo 8.9

T9 600m
1.Cibilla Katajamäki 2.21
2. Suvi Puronhaara 2.42
3. Aino Kriikkula 2.45
4. Rosa Hautakangas 2.50

T9 pituus
1.Cibilla Katajamäki 305
2. Anniina Valkeinen 280
3. Vilma Degerlund 267
4. Lotta Puro 259
5. Aino Kriikkula 256
6. Suvi Puronhaara 244
7. Iida Lehisalo 229
8. Netta Puro 226
9. Rosa Hautakangas 222
10. Julia Sironen 221
11. Emmi Salo 214
12. Venla Välilehto

P9 40m
1. Manu Puronhaara 7.9
2. Jesse Laasala 8.0
3. Jonne Nappari 8.5
4. Santeri Huvila 8.7

P9 600m
1. Jonne Nappari 2.32
2. Manu Puronhaara 2.34
3. Jesse Laasala 2.44

P9 pituus
1.Jesse Laasala 292
2. Manu Puronhaara 290
3. Jonne Nappari 282
4. Santeri Huvila 259

T11 60m
1. Eveliina Ojala 9.5
2. Julia Haukilehto 10.1
3. Ruut Honkola 10.6
4. Amanda Laasala 11.0
5. Niina Mäkipelto 11.3
6. Nelli Puronhaara 11.3
6. Elli Puronhaara 11.3
8. Titta Puro 11.9
9. Sofia Ämmälä 11.9

T11 600m
1. Eveliina Ojala 1.58
2. Julia Haukilehto 2.03
3. Ruut Honkola 2.18
4. Niina Mäkipelto 2.30
5. Elli Puronhaara 2.31
6. levitra online Nelli Puronhaara 2.31

T11 Pituus
1. Julia Haukilehto 400
2. Eveliina Ojala 396
3. Ruut Honkola 307
4. Amanda Laasala 292
5. Niina Mäkipelto 285
6. Sofia Ämmälä 273
6. Titta Puro 273
8. Elli Puronhaara 268
9. Nelli Puronhaara 265
10. Emilia Leppälä 221

P11 60m
1. Aleksi Välikängas 12.7

P11 pituus
1. Aleksi Välikangas 245

T13 60m
1. Kaislakerttu Järvelä 9.1
2. Petra Puronhaara 9.2
3. Ida Kriikkula 9.3
4. Petra Viirumäki 9.4

T13 600m
1. Ida Kriikkula 2.13
2. Petra Viirumäki 2.13

T13 korkeus
1. Petra Viirumäki 125
2. Kaislakerttu Järvelä 125
3. Petra Puronhaara 120
4. Tiia Puronhaara 120



SISUMAASTOT LAPUA 10.5.2008

Sisun juoksijoiden hienot sijoitukset:

T13 2 km
1. Emilia Salo SoSi 9.48

P13 2 km
3. Jarkko Haukilehto SoSi 9.10 +3

T11 1,5 km
3. Eveliina Ojala SoSi 5.47 +9 
6. Julia Haukilehto SoSi 5.57 +19


PM-MAANTIE ALAJÄRVI 3.5.2008

Sisun urheilijoiden tulokset:

T11 2 km
3. Eveliina Ojala 7.54
5. Julia Haukilehto 8.08

P13 2,8 km
2. Jarkko Haukilehto 10.16

M19 8,4 km
2. Jussi Ojala 29,43



KATUJUOKSUT 29.4.2008
Matka n. 1 km

T8
1. Suvi Puronhaara 4.39
2. Aino Kriikkula 4.41
3. Netta Puro 5.22

T9
1. Lotta Puro 5.06

P9
1. Manu Puronhaara 4.19

T10
1. Ruut Honkola 3.55

T11
1. Eveliina Ojala 3.36
2. Julia Haukilehto 3.36
3. Nelli Puronhaara 4.13
4. Elli Puronhaara 4.14
5. Titta Puro 5.05

T13
1. Kaislakerttu Järvelä 3.28
2. Emilia Salo 3.29

P13
1. Jarkko Haukilehto 3.21

T15
1. Janina Hietala 3.44

P15
1. Mikael Honkola 3.17
2. Topi Puronhaara 3.25
3. Sebastian Hietanen 3.45
4. Jere Haukilehto 3.45


E-P:N HALLIOTTELUT T/P 12-15
Kuortanehalli 30.3.2008

P12 4-ottelu 800 m
1. Chakke Katajamäki 2.47,00

P12 4-ottelu 60 m aj
2. Chakke Katajamäki 11,94

P12 4-ottelu Korkeus
1. Chakke Katajamäki 142

P12 4-ottelu Kuula
1. Chakke Katajamäki 8,77

Yhteispisteet P12 4-ottelu
1. Chakke Katajamäki SoinSi 1394

 

HALLITONNI KUORTANE 19.3.2008

Sisun urheilijoiden tuloksia:

T11 1000m
2. Eveliina Ojala  Soinin Sisu 3.33,25
3. Julia Haukilehto Soinin Sisu 3.33,73

T12 1000m
11. Ida Kriikkula  Soinin Sisu 3.48,36

T13 1000m
6. Emilia Salo Soinin Sisu 3.41,21

P13 1000m
3. Jarkko Haukilehto Soinin Sisu 3.22,22


AVOIMET EP:N PM-HALLIT M/N 19
Kuortane-halli 20.2.2008

Soinin Sisun urheilijoiden tulokset:

M19 Seiväs
1. Samuli Järvelä SoinSi 480

N19 60 m
9. Charlotte Katajamäki SoinSi 8,72
13. Kristiina Kantola SoinSi 8,82

N19 400 m
7. Kristiina Kantola SoinSi 1.06,52

N19 Seiväs
5. Kaislakerttu Järvelä SoinSi 270

 

 

N19 Pituus
9. Kaislakerttu Järvelä SoinSi 4,10

 

 

N19 Kolmiloikka
4. Charlotte Katajamäki SoinSi 10,49

 

 



EPU N/M 17 AV. PM-HALLIT
6.2.2008 Kuortane

Soinin Sisun urheilijoiden tulokset:

M17 300 milf porn m 3 erä
4) Jussi Ojala Soinin Sisu 41,15 ulkopkilp.

M17 800 m loppukilpailu
Jussi Ojala Soinin Sisu 2.11,01 ulkopkilp.

N17 60 m alkuerät kokonaistulokset
12) Kaislakerttu Järvelä Soinin Sisu 8,92

N17 60 m B-loppukilpailu
4) Kaislakerttu Järvelä Soinin Sisu 9,04

N17 300 m loppukilpailu kokonaistulokset
3) Charlotte Katajamäki Soinin Sisu 45,76
6) Kristiina Kantola Soinin Sisu 46,82

N17 800 m loppukilpailu
3) Cecilia Katajamäki Soinin Sisu 2.38,61

N17 60 m aj. Loppukilpailu kokonaistulokset
5) Kristiina Kantola Soinin Sisu 10,53

N17 seiväs loppukilpailu
5) Kaislakerttu Järvelä Soinin Sisu 2,50

N17 pituus loppukilpailu
6) Charlotte Katajamäki Soinin Sisu 4,76

 


KEIHÄÄN SM-HALLIKILPAILUT
Mustasaari 2.2.2008

N19 Keihäs
1. Jelena Jaakkola SoinSi 51,63

N17 Keihäs
7. Jenna Jaakkola SoinSi 40,67